Plastik Granül Ham Maddeler Nasıl Üretilir?

Günümüzde plastikler selülozdan , nişastadan veya doğal gazdan elde edilebilir, ancak plastik granül ham maddelerin çoğu hala petrol ürünlerinden yapılmaktadır. Plastik üretimindeki farklı adımlara bir göz atalım .

Nafta, Plastiğin Temel Bileşeni

Nafta, petrolün rafinasyonu sonucu oluşan ve 40 ile 180°C arasında yoğunlaşan bir sıvıdır. Plastiklerin başlangıç ​​maddesidir. Nafta, plastik üreticileri tarafından kullanılmadan önce bir kraking işleminden geçmelidir.

Buhar İle Pişirme

Isıtmanın (800°C) ve ardından gelen ani soğutmanın (400°C) etkisi altında, naftayı oluşturan büyük hidrokarbon molekülleri daha kolay sindirilebilir moleküllere parçalanır .

Polimerizasyon

Buharla parçalamadan sonra elde edilen monomerlerin her biri 2 ile 7 arasında karbon atomu içerir. Toplama (aynı monomerlerin zinciri) veya yoğuşma (farklı monomerlerin zinciri) adı verilen reaksiyonlar yoluyla polimerleri oluşturmak için birleşirler .

Forma Girmek

Polimerler rafineriden çıktıklarında granül , sıvı veya toz halinde gelirler. Bildiğimiz çeşitli plastikler, katkı maddeleri ve katkı maddeleri eklenerek elde edilir. Daha sonra döküm, ekstrüzyon, enjeksiyon veya termoform ile şekillendirilirler.

Plastik Atıkların Geri Dönüşümü

Kullanıldıktan ve toplandıktan sonra plastik atıklar, ön yıkama ve ayrıştırma işlemleri için arıtma tesislerine gönderiliyor. Daha sonra pul haline getirilir, yıkanır, durulanır, sıkılır, kurutulur, elenir ve granül haline getirilir.

Plastiğin kalorifik değerininkömür veya petrolünkine eşdeğer olduğuna dikkat edilmelidir. Plastik granül ham madde atıkların önemli bir kısmı şu anda enerji geri kazanımı için kullanılıyor.

Plastiklerin Kaynak ve Çevre Dostu Olarak İşlenmesi

BPM, ekstrüzyon ve enjeksiyon kalıplama uygulamaları için yüksek kaliteli endüstriyel regranülatlar ve bileşikler geliştirir, üretir ve satar. Polipropilen ve polistiren segmentlerinde   Avrupa’nın önde gelen tedarikçilerinden biriyiz.

Geleneksel granüllere ek olarak iki bağımsız ürün üretiyoruz: 

Genel Süreç Olarak “Eski’yi Yeni’ye Çevirin”

Ayıklanmış plastik üretim atıklarını yeniden öğütmek ve yeniden granül haline getirmek için işleyerek bertaraf ediyoruz. 

Geri dönüşüm yapan herkes, çevre üzerindeki yükü hafifletir ve çevreye karşı sorumluluğunun bilincindedir. Temel yetkinliklerimizden vazgeçmeden “üründen ürüne” tüm süreci yönetmek istiyoruz.

Sıralanmış Yeniden Öğütme Veya Yeniden Granülleştirme

Bir yandan tek çeşit öğütme üretiyoruz. Öte yandan, malzemeler ya doğrudan yeniden öğütülerek ya da folyolar, kenar süslemeleri, hatalı üretim, manşonlar ve levhalar gibi gevşek plastiklerden yeniden granüle edilir.
Alüminyum-PS kompozitleri söz konusu olduğunda, polistireni doğrudan yeniden granülasyon tesislerimizde işlemeden önce alüminyumu temiz bir şekilde ayırırız. Orada plastik eritilir, filtre ve gaz giderme bölgelerine gönderilir, sıkıştırılır ve son olarak yeni granüller halinde işlenir.
Yeniden granül, yeniden öğütmeye göre daha kalitelidir ve yeni malzeme ile karşılaştırılabilir. Yeni plastiklere karşı güvenilir, çevre dostu ve ucuz bir alternatiftir.